Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Hayatınıza Dokunuş Yapabileceğiniz 11 Adım

Hayatınıza Dokunuş Yapabileceğiniz 11 Adım

11 Tuhaf Ama Gerçek Sağlık Önerisi

Sağlık ipuçlarından bahsetmek olağan fikirleri hatırlatıyor. Sıcak su için, abur cuburdan kaçının, zamanında uyuyun vb. Fakat bunlar sıradan eylemlerdir ve ölüme adanmışlardır. Hayır, artık etkili olmadıklarını söylemiyor, öyleler! Ancak bu yazıda, alışılmadık sağlık tavsiyelerine bakalım; size mantıksız ve hatta eğlenceli görünebilecek ipuçları! Bunlar garip sağlık ipuçları olabilir, ancak çok yararlı! Aşağıdaki sağlık ipuçları kafanızı biraz karıştırabilir, ancak işe yararlar:

1: Kahvenin büyüsü!

kahveJaponlara göre, insanların kahveden sonra uyudukları, yani 200 mg kahve tükettikleri ve daha sonra 20 dakika uyudukları bir anket yaptılar. Bu insanlar daha uyanık hissettiler ve testlerinde iyi performans gösterdiler. Ama kahve içmek sizi uyanık tutmamalı mı? Bir kişi kahve tükettiğinde, kafein devreye girer ve beyinde uyanıklığı tetikleyen bir molekül olan adenosini temizler. Böylece, adenosin seviyesi yükseldiğinde, daha da fazla yorgunluğa neden olur. Bu nedenle, şu anda uyku adenosinin giderilmesine yardımcı olur ve kahve içmek molekülün etkisini daha da azaltır. Bu daha iyi uykuya yol açar!

2: Güzel inci beyazı dişler ister misiniz?

İnsanların söylediklerinin aksine, yedikten veya içtikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın. Bu, asitli yiyecekleri yeni yediğinizde geçerlidir – narenciye, sağlıklı içecekler, soda, domates vb. Bu, diş minesini yumuşatır ve dişlerinizi fırçalamak kırılmasına neden olabilir. Bu aynı zamanda altındaki tabakanın tahrip olmasına da yol açabilir. Dişlerinizi fırçalamadan önce en az yarım saat beklemek en iyisidir.

3: Daha küçük bir beden olmak ister misiniz?

Kafası karışmış? Daha küçük bir boyuta ulaşmak için kilo almak sadece kas kütlesi kazanmaktır. Görünüşe göre, bu mümkündür, çünkü yağ kg’ı ve kas kg’ı aynı ağırlığa sahiptir, ancak kaslar daha az yer kaplar. Yani, büyük kaslarınız varsa, kilonuz aynı olsa bile, kıyafetlerinizin boyutu daha küçük olabilir.

4: Daha Az Yiyin, Daha Çok Yiyin

mercimek çorbasıKüçük bir torba cips, simit veya küçük bir parça kek yemenin diyeti etkilemeyeceğine ve kiloya zarar vermeyeceğine inananlardan mısınız? Ancak bu tatlı ve tuzlu atıştırmalıklar sadece açlığı arttırır ve az miktarda karbonhidrat kan şekeri seviyenizi yükseltip sizi aç bıraktığı için daha fazla yemeye başlarsınız. Bu nedenle, protein açısından zengin atıştırmalıklar veya paneer sohbeti veya mercimek çorbası gibi yemekler yemek çok önemlidir. İçlerinde daha fazla kalori olabilir, ancak protein ve yağ açlığınızı daha hızlı tatmin etmenize ve kendinizi tam hissetmenize yardımcı olduğu için alım miktarı azalır.

5: Enerji içeceklerinden uzak durun

Size verdikleri enerji artışı geçicidir ve kısa sürede geçer. Ancak yan etkileri, yani sinirlilik, kalp çarpıntısı ve sinirlilik de yok değil. Bu içecekler ayrıca çok yüksek seviyelerde, bir merkezi sinir sistemi uyarıcısı ve kutu başına 50 gr şeker içerir. Şekerli bir meyve suyu veya gazlı içecek kan şekerinizi yükseltir ve size enerji verir, ancak kısa sürede düşerek kendinizi yorgun ve baş dönmesi hissetmenize neden olur.

6: Su için

Tek kaşını kaldırdın değil mi? Su ve şişkinlik el ele gider, değil mi? Her zaman değil. Daha fazla lif tüketenlerdenseniz, vücudunuzun daha verimli çalışması için daha fazla suya ihtiyacınız vardır. Su, suda çözünen liflerle karışır ve onları jel benzeri bir maddeye dönüştürür. Bu, bağırsak hareketliliğini etkileyebilir ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir.

7: Çay için

çayAilenizin bir yaz gününde bile çayı soğuk kahveye neden tercih ettiğini hiç merak ettiniz mi? Bunun nedeni, soğumaya yardımcı olmasıdır ve bir kişi sıcak çay veya kahve içtiğinde, vücut sıcaklıkta bir değişiklik hisseder ve bu onu terletir. Ter buharlaştıkça vücut soğur.

8: Yorgun musunuz? Antrenmanı bitirin!

Uzun bir günün sonunda kendinizi yorgun ve bitkin hissettiğinizde, egzersiz yapmak için en iyi zaman budur. Bunun nedeni terlemenin size enerji vermesidir. Ayrıca depresyon ve yorgunlukla baş etmeye yardımcı olur. Egzersizin sağlık yararları hakkında daha fazla bilgi edinin.

9: Günlük tutmaya başlayın

Toplantılar veya dersler sırasında insanlar genellikle not alır, bu da günlüklerine el ile yazdıkları anlamına gelir. İnsanların daha fazla hatırlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda bilgilerin işlendiği ve öğrenme sürecinin başladığı anlamına gelir.

10: Antibakteriyel sabuna hayır deyin

ellerinizi yıkayınBu, temizlik ve hijyen hakkında bildiğiniz her şeye aykırı, değil mi? Açıkçası, insanlar ellerini yıkamak için antibakteriyel sabun kullansalar bile, bu mutlaka bakteri alma riskinizi azaltmaz veya hastalığı önlemez. Aslında, bu iddia için uygun bir kanıt yoktur.

11: Kilo Vermek İçin Gazlı İçeceklerden, Hatta Diyet Gazlı İçeceklerden Uzak Durun

Diyet içecekler de dahil olmak üzere tüm gazlı içeceklerden kaçınmak her zaman iyi bir fikirdir. Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’ndaki araştırmacılar, diyet içecekleri içen obez ve fazla kilolu yetişkinlerin, normal soda içenlere göre yiyeceklerden daha fazla kalori tükettiklerini buldu. Texas Üniversitesi’nde yapılan ek bir çalışma, diyet soda içenlerin içmeyenlere göre 10 yılda yaklaşık %70 daha fazla kilo aldığını buldu. , birçok kişinin “düşük yağlı”, “düşük şekerli” veya “hafif” etiketli bir ürünün daha düşük kalori anlamına geldiğini düşündüğünü, ancak durumun her zaman böyle olmadığını açıklıyor. Üreticiler genellikle bir malzemeyi çıkardıklarında ekstra veya alternatif şeker gibi bir şey eklerler ve sonuç da aynı derecede lezzetli olur.


İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir