Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Araba
  4. »
  5. Fren Diskleri Aşırı Isınırsa Ne Yapmalıyım?

Fren Diskleri Aşırı Isınırsa Ne Yapmalıyım?

Aşırı ısınan fren diskleri: böyle bir durumda ne yapılmalı?

Dinamik sürüş veya uzun yolculuklar, yalnızca otomobilin motorunu ve şanzımanını değil, aynı zamanda fren sistemini de zorlar. Bu, tüm yol kullanıcılarının güvenliği için kilit bir unsur olduğundan, fren disklerinin aşırı ısınması veya aşınması durumunda nasıl tepki verileceğini bilmek önemlidir. Aşağıda, arızanın nedenini hızlı bir şekilde belirlemenize ve uygun önlemi almanıza yardımcı olacak yararlı bilgiler bulacaksınız. Fren disklerinin aşırı ısınması, mekanik parçaların çalışmalarındaki artışa verdiği bir tepkidir. Bunun nedeni, disk fren sisteminin sürekli olarak aşırı yüklenmesidir ve frenleme işleminin kendisi, tekerlekleri sürtünme yoluyla durdurmayı içerir. Bu nedenle, en sık sorulan soruların yanıtlarına göz atın ve gerektiğinde ne yapmanız gerektiğini öğrenin. Aşırı ısınmış bir fren diski güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Fren disklerinizin ısınmasının normal olup olmadığını ve fren sistemindeki yüksek sıcaklığın aracınızın davranışı üzerindeki etkisinin ne olduğunu öğrenin.

Fren diskleri neden aşırı ısınır?

Disk frenler, kampanalı frenlerden çok daha verimlidir. Ayrıca daha dayanıklıdırlar ve nispeten ucuz ve bakımı kolay bir teknolojiye sahiptirler. Bununla birlikte, özellikle oldukça enerjik bir sürüş tarzına sahip olanlar için önemli bir dezavantajı var. Hızı azaltmak veya aracı durdurmak için sık sık fren pedalına basarsanız, fren disklerinin aşırı ısınması, etkinliğinin azalmasına neden olabilir – bunu özellikle frenleme sürelerinin uzamasıyla fark edeceksiniz. Fren disklerinin sıcaklığındaki hızlı artış, kendilerine özgü çalışma özelliklerinden dolayı normal bir tepkidir. Fren pedalına bastığınızda, fren sıvısını sistem hatlarından fren kaliperine yönlendirirsiniz. Fren balatasını fren diskine doğru bastıran pistonun çıktığı yer burasıdır. Hızdaki azalma, fren balatasının disk yüzeyine sürtünmesinden kaynaklanır. Bu sürtünme kinetik enerjiyi fren disklerinin çeliği tarafından emilen ısıya dönüştürür. Disk frenlerin klasik tasarımının bu fenomeni sınırlaması gerekiyor. Ne yazık ki geleneksel fren diskleri, özellikle aşağıdaki durumlarda bunu her zaman başaramaz:

  • Yüksek sıcaklıklar (örneğin yazın)
  • Agresif ve dinamik sürüş
  • Kötü yedek parçalar
  • Uzun araç çekme yolculuğu (aracın sürekli fren uyguladığı)

Fren disklerinin aşırı ısınması, yalnızca fren sisteminin etkinliğinde geçici bir düşüşe neden olmaz. Ayrıca, bir arıza durumunda nasıl tepki vereceğinizi ve bundan nasıl kaçınacağınızı da öğrenin.

Yüksek sıcaklıklar: fren disklerinizin düşmanı

Sürekli soğuyan ve ısınan metal (özellikle aşırı yüksek sıcaklık farklarında) oksitlenmeye başlar. Hasara açık hale gelir, bu nedenle aşırı ısınan fren diskleri daha hızlı aşınır. Bununla birlikte, fren disklerinin sürtünme yoluyla araç hızını azalttığına dikkat edilmelidir. Bu işlem, fren balatalarının fren disklerinin yüzeyine uyguladığı basınç ile gerçekleşir. Bu hareket, daha sonra ısıya dönüştürülen ve daha sonra sadece hava ile soğutulan büyük miktarda enerji üretir. Fren diskleri, otomobil üreticileri tarafından performanslarına göre seçilir. Öte yandan Mercedes-Benz AMG GT R gibi bir spor otomobil için bahsi geçen BMW’nin fren diskleri yeterli olmayacaktır. Sıcak (yani ısınmış) fren disklerinin her zaman istenmeyen bir durum olmadığını bilmelisiniz. Bir spor fren sisteminin bileşenleri, yola çıkmadan önce tamamen etkili olacakları belirli bir sıcaklığa getirilmelidir. Ancak bu frenler, kentsel koşullarda belirli değerlere bağlı kalmak neredeyse imkansız olacağından sivil kullanıma yönelik araçlarda kullanılmamaktadır

. Fren Diskleri Aşırı Isınırsa Ne Yapmalıyım?

Fren disklerinin aşırı ısınması durumunda onlara zarar vermemek için nasıl davranılır?

Aşırı ısınan bir fren diski hasar görebilir. Ancak bu sistematik değildir. Bir önceki paragrafta, çok yüksek sıcaklıkların metalin oksitlenerek sonunda zayıflayan reaksiyonlara yol açabileceğinden bahsetmiştik. Bununla birlikte, soğutmadığınız sürece (örneğin, uzun yolculuklarda araba yıkamadan geçerken yaygın bir hata olan su püskürterek), çatlamamalı veya eğilmemelidir.

Fren diskleri hasar görürse ne yapılmalı?

Ancak, tamamen varsayımsal olarak, İspanya’ya bir tatil gezisi sırasında veya denizden dönerken, yıkamak için benzin istasyonuna gitmeye karar verdiğinizi varsayalım. senin araban. Ön yıkama sırasında dikkatli olmayı unutur ve arabanıza hemen soğuk su püskürtürsünüz. Çoğu araba yıkama bu programda sıcak su kullansa da, sıcaklığı ısıtmalı fren diskleri için güvenli olamayacak kadar düşüktür. Ne yazık ki, çatlaklar ortaya çıkıyor. Elbette yolunuza devam edemezsiniz ve bir tamircinin arabayı bir garaja çekmesini beklemek zorunda kalırsınız. Özellikle gerekli deneyime veya aletlere sahip değilseniz, fren disklerini kendiniz değiştirmemeniz gerektiğini unutmayın. Yanlış ayarlanmış bir fren sistemi, tüm yol kullanıcıları için tehlike oluşturur. Bu nedenle, işi profesyonel bir şekilde yürütebilecek tamircileri arayın.

Fren disklerinin aşırı ısınma belirtileri

Sürüş sırasında sizi endişelendirmesi gereken ana belirti, fren etkinliğinin azalmasıdır. Fren pedalına bastığınızda arabanın daha yavaş yavaşladığını fark ederseniz, mola verme zamanı gelmiştir. Fark edilmemesi zor olan ikinci çok karakteristik semptom, tekerlekler seviyesinde algılanabilir ısıdır. Frenlerin aşırı ısındığını bulmak için tekerleğe yaklaşmanız yeterlidir. Asla janta ve hatta fren diskine dokunmayın. Kendinizi yaralama ve hatta hastanede kalma riskiniz var. Fren diskinin aşırı ısınmasının bir başka işareti de renklerindeki değişikliktir. Aşırı ısındıklarında, soğudukları anda değişen turuncu ve kırmızı renktedirler, ardından mor bir ton alırlar. Buna bir de yanık kokusu, frenleme sırasında rahatsız edici bir gıcırtı sesi ve muhtemelen araç bilgisayarının ekranında görünen arızalar (en yeni araç modelleri için) eklenir. Bu nedenle aşırı ısınmış fren disklerini fark etmemek zordur. Sürüş sırasında sıcak fren diskleri bir sorun haline gelirse ne yapacağınızı mı merak ediyorsunuz? Yoldayken fren sisteminizin bozulması normal mi? Fren disklerinin, yavaş sürerken bile çok zorlu koşullarda çalışan aşınan parçalar olduğunu unutmayın. Aşırı ısınan fren disklerinin sıcak havalarda hasar görme olasılığı daha yüksektir ve bu da bir kazaya neden olabilir veya yolculuğunuza devam etmenizi engelleyebilir. Arabanız daha sonra bir garaja çekilecek ve bu size zaman ve sinirlerinize mal olacak. Yine de kaçınabileceğiniz bir durum.

Frenlerin aşırı ısınmasını önlemek için ne yapabilirsiniz?

Her şeyden önce, fren kullanımını kesin bir minimumla sınırlayın. Mümkünse, gaz pedalını doğal olarak bırakarak hızınızı azaltın. Fren disklerinin aşırı ısınmasının frenleme etkinliğinin azalmasına katkıda bulunduğunu fark ederseniz, yavaşlayın veya bir süre durun. Ancak, onlara su püskürtmeyin. Termal şok, fren disklerinin çatlamasına veya eğilmesine neden olabilir.

Tanınmış üreticilerin fren disklerini tercih edin

Uzun araba yolculuklarında fren diskinin aşırı ısınmasının sık görülen bir sorun haline gelmediğinden emin olmak ister misiniz? Tanınmış otomotiv parça üreticileri tarafından garanti edilen yüksek kaliteli diskleri tercih etmeniz sizin yararınızadır. Fren disklerinin çalışma sıcaklığı yaklaşık 200-300 santigrat dereceye ulaşır (sürekli çalışma sırasında bile). 400 santigrat derece sınırının aşılması için tek gereken kısa bir frenleme. Bu nedenle fren diskleri için kullanılan ana malzemeler çelik veya dökme demirdir. Seramik fren diskleri vardır. Bunlar yaklaşık 1.000 santigrat dereceye kadar ısıtılabilir ve bükülmez. Bir de karbon fren diskleri var. Ancak, yüksek maliyetleri nedeniyle henüz büyük ölçekli üretime uygun değillerdir.

Fren disklerinin aşırı ısınması: bir uzmanının tavsiyesi

Sürüş sırasında aşırı ısınan bir fren diski, yol kullanıcılarının sağlığı ve yaşamı için büyük bir tehlike oluşturur… Biliyorsanız zemin veya yol koşullarının fren disklerinin aşırı ısınmasına neden olabileceğinden çok dikkatli olun. Aşırı ısınan fren diskleri yalnızca verimliliklerini ve güvenilirliklerini kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda örneğin çatlama veya deforme olma gibi kalıcı hasarlara da maruz kalabilir. Çoğu modern otomobil için tek bir fren diskini değiştirmenin maliyeti birkaç yüz hatta birkaç bin dolar arasında değişiyor. Ayrıca fren disklerini çift olarak değiştirmeniz gerektiğini unutmayın. Aynı aks üzerindeki diskler aynı kalınlığa ve aynı seviyede aşınmaya sahip olmalıdır. .

Fren Disklerinin Aşırı Isınması: Özet

Fren disklerinin aşırı ısınmasını önleyebilirsiniz. Arabanızı dikkatli kullanır, bakımını yapar ve sürüş tarzınızı koşullara ve bileşenlerin doğasına göre ayarlarsanız bu sorun sizi ilgilendirmez. Aracınız için fren diski arıyorsanız, mağazamıza danışmaktan çekinmeyin.

Fren disklerimi bir tamirciye değiştirmem gerekir mi?

Teorik olarak hayır, ancak bu iş, onu taşıyabilmek için uzmanlık bilgisi ve uygun araçlar gerektiriyor dışarı tamamen güvenli. Bu nedenle, fren sisteminin parçalarını değiştirecek deneyim ve bilgiye sahip değilseniz, bunu kendiniz yapmayın.

Doğru fren diskleri nasıl seçilir?

Fren disklerini, aracın tasarımına ve fren sistemine göre seçmelisiniz. Tamircinizden yardım isteyebilirsiniz. Sunulan ürünlerin ayrıntılı açıklamalarında, parçaların uyumluluğuna ilişkin tüm faydalı bilgileri bulacaksınız.


İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir